AÖL Sınav saati günü ve süresi Açık Lise Sınav tarihi
AÖL Genel Bilgiler

AÖL Sınav Süresi Açık Lise Sınav Saati

Bu yazımızda sizlere AÖL Sınav Süresi ve Açık Lise Sınav Saati ile ilgili bilgiler aktaracağız. Açık öğretim lisesi sayesinde liseyi çeşitli sebeplerden ötürü bitiremeyen kişilerin liseyi bitirmesine ve öğrenim hayatlarına devam etmesi mümkün olmaktadır. Zorunlu dersleri seçerek kredilerini başarıyla tamamlayan veya muaf olarak geçen kişilerin başarısını ölçmek için sınavlar yapılır. Bu sınavlar senenin üç farklı zamanında gerçekleştirilir.

İlk sınav tarihi Aralık ayındadır. Daha sonra mayıs ayında gerçekleştirilir. 17 yaşından büyük olan açık liseliler için Temmuz ayında da sınavlar yapılmaktadır.

AÖL Sınav Günleri, Sınav Süresi ve Açık Lise Sınav Saati

AÖL sınavları çoktan seçmeli olarak test usulünde yapılıyor. Soruların şıkları dört adetten oluşuyor. Tüm illerde aynı zaman diliminde gerçekleşen sınav, daha geniş alanlara yayılarak herkese eşit hak sunmayı hedefleyecek şekilde büyümeye devam ediyor.

AÖL sınavı sırasında soruları yanıtlarken üç yanlış sorunun bir doğru sorudan götürmesi gibi bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Doğrular doğru, yanlışlar yanlış, boşlar da boş olarak hesaplanıyor. Sınavlar normal lise sınavları gibi hafta içi değil hafta sonları yapılıyor. Açık Lise Sınav işlemleri Cumartesi ve Pazar günü yapılan sınavlar iki gün boyunca üç oturumda gerçekleşiyor. Cumartesi günü sabah 10 da bir oturum, öğleden sonra 14.00 te ikinci oturum gerçekleşiyor. Pazar günü gerçekleştirilen oturumlar da yine sabah saat 10’da  yapılıyor.

Her bir oturum için AÖL Sınav Süresi 180 dakika olarak belirlenmiştir.

Bir dönem içerisinde en fazla 35 kredi alınabiliyor. Aldığınız her dersin sınavına giriyorsunuz. 35 kredilik bir dönem yaklaşık olarak 11-15 ders ediyor. Bir oturumda en fazla 6 dersten sınava girebiliyorsunuz. Ancak genel olarak 4 dersten fazla sınava girilmemiş oluyor.

Sınavlarda her ders için 20 adet soru mevcut. Puan sistemi 100 üzerinden olduğu için her soru 5 puan değerinde oluyor. Eğer dersi başarılı bir şekilde geçmek istiyorsanız 45 almak zorundasınız. Bu da 20 soru içerisinden 9unu doğru çözmeniz gerektiği anlamına gelir. Eğer üniversiteye gitme düşüncesi taşıyorsanız dersi geçmekle yetinmemelisiniz. Ne kadar yüksek puan alırsanız kredileriniz de o kadar çok artış gösterecek ve üniversite için gireceğiniz sınavda size daha fazla ek puan getirecektir.

Ek sınav yapılması kararı verildiğinde Eylülde bir sınav sezonu daha ayarlanmaktadır. Gelen talepler doğrultusunda ek sınav kararı alınabilir.

Açık Lise ders seçimi işlemleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Açık Lisede şifrenizi unuttuğunuzda  yapmanız gerekenlerle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

AÖL ek sınav konusuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda 2 Yorum

 1. blank
  Hamide Cevapla

  Şimdi ben 12. Sınıta açıköğretime geçtim kredim 234 bana 7 zorunlu ders 5 seçmeli ders verildi. Şimdi ben 5 seçmeli dersi de vermek zorunda mıyım? Ayrıca zorunlu derslerden kalırsam mezun olamıyor muyum? Hem sınav tarihi ne zaman hem de sınav yeri ve tarihini nasıl öğrenebilirim

  • blank
   admin Cevapla

   Zorunlu dersler geçmeniz yada muaf olmanız yeterlidir. Seçmeli derslerden sorumlu değilsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.