AÖL Ek sınav zamanı be zaman Açık Lise Ek sınav Ne zaman Yapılacak?
AÖL Genel Bilgiler

AÖL Ek sınav Tarihi! Açık Lise Ek sınav Yapılacak mı?

Açık Lise ek sınav yapılacak mı? ve yapılacaksa AÖL ek sınav tarihi nedir? Açık Öğretim Lisesi 3. dönem sınavı sonuçlarının açıklanmasından sonra, ek sınav sorularında hatırı sayılır bir artış meydana geldi. Bilindiği üzere ek sınavlar hariç senede 3 kez dönem sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlar çoktan seçmeli olarak yapılmakta ve kaydını yenileyip yaş sınırına takılmayan tüm öğrenciler girebilmektedir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında her dersten değişen müfredata göre her biri beş puan üzerinden yirmi soru sorulmaktadır. Bu sorulardan en az dokuz soruyu doğru yanıtladığınız da dersi geçmiş ve kredisini almış olursunuz.

Açık Lise Ek sınav Yapılacak mı?

Peki bu sene ek sınav yapılacak mı? Geçmiş yıllarda Açık Lise ek sınav yapıldı mı ? Bu soruyu genel olarak yanıtlamak gerekirse, evet geçmiş yıllarda ek sınav yada sınavlar yapıldı şeklinde yanıt verebiliriz. Bazı yıllar ek sınav, bazı yıllar iki ek sınav hatta bazı yıllarda ise 3 ek sınav yapıldığı görülmüştür. Ek sınav kararına yoğun istek olması karşılığında bakanlık makamı  onayı ile yapılmaktadır. Yılın ilk ek ek sınavları genelde belli merkezlerde yapılırken yılın son ek sınavı ise genelde Ankara ilinde yapılmaktadır. Bazı ek sınavlar tek oturumda bazı oturumlar ise iki yada 3 oturumda yapılmıştır. Geçmiş yıllarda yapılan ek sınavların birinde sınava girmek için hiç bir şart aranmamışken, bazılarında üniversite kazanma şartı aranmış bazılarında da kredi şartı aranmıştır. 2017 yılında yapılan en son ek Açık Lise ek sınavına, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve bu liselerin Yurt dışı Programlarına kayıtlı  öğrencilerden, 2017/3 dönemi itibarıyla toplam dönemi 8 ve üzeri olan tüm öğrenciler katılabilmişti. Özetle Açık lise ek sınav şartları her sene değişmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu senede ek sınav yapılacaktır.

AÖL Ek sınav Tarihi! 

Bu sene yapılacak ek sınav tarihi belli oldu mu? yapılacaksa hangi tarihte yapılacak ? Geçmiş yıllarda yapılan ek sınavların tarihi değişiklik göstermektedir. Ancak ek sınavlar her zaman 3. dönem sınavı sonuçları açıklandıktan sonra gündeme gelmiştir. Bu seneki 3. dönem sınavları Temmuz ayının ilk haftası yapılacak ve sonuçlar yine aynı ayın son haftası açıklanacaktır. Buna göre yapılacak ilk ek ek sınav Ağustos ayına yapıldığı taktirde diğerleri Eylül ayına denk gelecektir.

 

 

Bu yazıda 38 Yorum

 1. blank
  Miraç Cevapla

  Hocam merhaba; benim toplamda 186 kredim var. Eğer yapılırsa ben de bu sınava girebilir miyim?

 2. blank
  Nur Cevapla

  Kesin tarih ne zaman belli olur ve nereden öğrenebiliriz.

 3. blank
  İzzet Cevapla

  Hocam merhaba 164 kredim var geçici mezuniyet belgesi alabilir miyim ben

 4. blank
  Afra Cevapla

  Hocam ben 11. Sınıfın 2. Donemi aöle gectim ve gectikten sonra nisanda olan sinav ve bu temmuzda olacak sinavlara giremedim temmuzda olana giremicem yani hocam toplam donem 7 yaziyor ve 195 kredim var 2019 uni sinavina giricem sinava kadar mezun olabilirmiyim 16 zorunlu dersj verebilirmiyim yani ve obp ye bu girmedigim sinavin etkisi olurmu

  • blank
   admin Cevapla

   Ek sınav şartlarınız tutarsa ek sınav yada sınavlara girebilirsiniz.

 5. blank
  Arca Cevapla

  Peki sadece tarih mi belli değil? Kesin olacak mı sınav?

 6. blank
  Berfin Cevapla

  Benim kredim 216 3 zorunlku dersi. Var ingilizce 7 den muaf oljcam ucuncu kez girecegim icin muaf olacagim ingilizce 8 den gecemezsem ek sinavda muaf olabilirmiyim ek sinavda ucunc kez girmis olacagim o zaman birde bu sene diplomami alablirmiyim universiteye gidecegimde

  • blank
   admin Cevapla

   Ek sınavda muaf olabilirsiniz. Sınav sonuçlarının açıklandığı tarih itibariyle 2 ay içinde diplomanızı alabilirsiniz. Diplomanızı 20 aralık tarihine kadar üniversiteye teslim etme hakkınız var.

 7. blank
  Melek Cevapla

  Merhaba merak ettiğim bir konu var 8 donem sonunda 192 krediyi tamamlayamayalar mezun olamıyor mu ya da ne olacak 8 donem bitti ve öğrencinin kredisi yetersiz kaldı bu durumda ne oluyor cevap verirseniz çok sevinirim

  • blank
   admin Cevapla

   8. dönem sonunda 192 krediye ulaşamayanlar kaydınızı yenileyerek bir sonraki sınava giriyorlar. Mezuniyet şartlarını tamamlayana kadar kaydınızı yenileyip sınavlara giriyorsunuz.

 8. blank
  recep Cevapla

  hocam ek sınav olursa o senenin 1.sınavının sorularıyla aynı oluyor bu senede aynımı olacak?

 9. blank
  Tuncay Cevapla

  Hocam benim toplam dönemim 16 kıredim 110 ek sınavlara girebiliyormuyum

  • blank
   admin Cevapla

   Ek sınav şartları henüz açıklanmadı, duyuruları takip etmeniz gerekir.

 10. blank
  Sevcan Cevapla

  İyi günler benim 136 kredim var aöl okuyorum mezun olmam için 56 krediye ihtiyacım var
  Gelecek haziranda üniversiteye girmekten başka carem yok bende ek sınava girebilir miyim ?

 11. blank
  ceren Cevapla

  ek sınavın tarihi belli oldumu 34 kredim kaldı bian önce sınavlara girip bitirmem lazım

 12. blank
  gözde Cevapla

  merhaba benim kredim 126 başvuru yapma sansım varmı acaba tsk ederim..

 13. blank
  Vehbi Cevapla

  Admin benım 174 kredim var üniversite sınavınıda geçtim ek sınavdan 18 kredi alırsam ve 1 zorunlu dersim var ama o zorunlu derse kaç kere girdiğimi hatırlamıyorum o sınava kaç kere girdiğimi nasıl öğrenebilirim

  • blank
   admin Cevapla

   Öğrenci sayfanızda bulunan “ÖĞRENCİ GENEL BİLGİLER” menüsü altındaki, “Ders Bilgileri(Alınan)” seçeneğinde bulunan “Başarılı Dersler” ve “Başarısız Dersler” segmelerinden görebilirsiniz.

 14. blank
  Ali Cevapla

  181 kredim var ek sınava girebilirmiyim

 15. blank
  Suade Cevapla

  Benim aöl de toplam 230 kredim var.5 tane zorunlu dersim var.Ek sinava girebilir miyim

 16. blank
  binnaz Cevapla

  ek sinavlar aciklaninca gecici diploma ile univesteye kayit yaptirip sinavlara girebiliyoruz degilmi

  • blank
   admin Cevapla

   30 Aralık tarihine kadar diplomanızı teslim etme şartıyla kaydınız kabul edilir.

 17. blank
  Oğuz Cevapla

  Merhaba 153 kredim ve dönemim 8 geçici mezuniyet belgesi alıp üniversiteye gitme şansım var mı?

  • blank
   admin Cevapla

   Herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşmiş ancak dönem sınavları sonucunda mezun olamamış öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden “İlgili Makama” hitaben yazılmış olan “mezun olabilir yazısı” ile kazandıkları Üniversiteye kayıtlarını yaptırabilmektedirler. Bu durumda olan öğrenciler 31 Aralık 2018 tarihine kadar mezuniyetini belgelendirdikleri takdirde mağduriyet yaşamayacaktır.

 18. blank
  Mamı Cevapla

  1 sınava daha girersem mezun oluyorum. Kocaelı inşaat mühendislıgi kazandım. Ek sınav olmayacakmış. Ne yapacağım konusunda kararsız kaldım. Yardımcı olursanız çok mahbul e geccer.

  • blank
   admin Cevapla

   Ek sınav yapılacak duyuruları takip ediniz. Herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleşmiş ancak dönem sınavları sonucunda mezun olamamış öğrenciler diplomalarını 31 Aralık tarihine kadar teslim etme şartıyla, halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden “İlgili Makama” hitaben yazılmış olan “mezun olabilir yazısı” ile kazandıkları Üniversiteye kayıtlarını yaptırabilmektedirler.

 19. blank
  Meryem Cevapla

  Üniversiteye yerleşip mezun olamayan öğrenci nasıl kayıt yaptiracak

  • blank
   admin Cevapla

   Herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleşmiş ancak dönem sınavları sonucunda mezun olamamış öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurarak “İlgili Makama” hitaben yazılmış olan “mezun olabilir yazısı” ile kayıtlarını yaptırabilmektedirler.

 20. blank
  Melek Cevapla

  Merhaba ek sınav hangi gün ve saat kaçta olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.