aöl ders seçimi ne zaman ve nasıl yapılır.
AÖL Genel Bilgiler

AÖL Ders Seçimi – Açık Lise Ders Seçimi

AÖL Ders Seçimi ilgili bu yazımızda sizlere ders seçme inceliklerini anlatacağız. Açık lise öğrencisi olmaya hak kazandıktan sonra Açık Lise Ders Seçimi işlemlerini kendiniz yapmanız gerekir. Yeni kayıt olanlar için de kayıt yenileyenler için de aynı şey geçerlidir. Ancak Açık Lise Ders Seçimi yaparken bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekir. Ders seçimlerinde ilk alınması gereken dersler zorunlu derslerin olduğunu bilmek ve Açık Lise Ders Seçimi işlemlerinde öncelikle bunları seçmektir.

AÖL Ders Seçimini adım adım anlattığımız yardım dosyasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AÖL Ders Seçimi – Açık Lise Ders Seçimi

AÖL Öğrenci girişi sayfasında bulunan zorunlu dersler sekmesindeki derslere baktıktan sonra seçim ekranında yazan dersler ile karşılaştırmalısınız. Ders seçim ekranında derslerin kimilerinde ortak, kimilerinde seçmeli ibareleri bulunmaktadır. Zorunlu derslerinizi tamamlamadığınız sürece lise diploması alamayacağınız için tavsiyemiz Açık Lise Ders Seçimi sırasında önce bu dersleri seçmenizdir. Seçmeli dersler bu aşamada sizin öncelikli almanız gereken dersler arasında değildir. Eğer yeni başladıysanız veya devam eden bir öğrenciyseniz kalan zorunlu derslerinizi tamamlamak için ortak derslerinden almanız gerekenleri seçmelisiniz.

Her dönem her öğrencinin 35 kredi ders seçme hakkı vardır. Her dersin kredisi kendine özeldir. 35 krediyi doldurana kadar sınava gireceğiniz dersleri seçebilirsiniz. Bulunduğunuz dönemin derslerini seçebileceğiniz gibi alt döneminizdeki dersleri de alabilirsiniz. Ancak sizden yukarıdaki dönemlerin derslerinden seçim yapamazsınız.

Bulunduğunuz dönem sayısı arttıkça alabileceğiniz ders sayısı da artacaktır. Döneminizi değerlendirmek için AÖL bünyesinden okunan dönemi değil, toplam dönemi göz önünde bulundurmalısınız.

Açık Lisede alansız okuyan öğrenciler Açık Lise Ders Seçimi işlemleri 35 krediye tamamlayana kadar ortak derslerden almalıdır. Bulunulan dönem içerisindeki ortak dersler 35 krediyi tamamlamıyorsa seçmeli derslerden seçim yapılarak istenilen kredi sayısına ulaşılabilir.

Seçmeli dersler alınması ve geçilmesi zorunlu olan derslerin yerine seçilemezler. Ancak alınan derslerden sonra mezuniyet kredisi olan 192 krediye ulaşılamamışsa belirlenen seçmeli dersler ile kredinin tamamlanması sağlanabilir. Öğrencilerin öncelik vermesi gereken ortak derslerdir.

AÖL Öğrenci Giriş Sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Açık Lise Sistemi hakkında yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda 4 Yorum

 1. blank
  Selma Cevapla

  Hocam merhaba, zorunlu ortak derslerimi geçmekte çok zorlanıyorum. Ortak derslerimi seçmek yerine tümünü seçmeli derslerden seçebilir miyim?

  • blank
   admin Cevapla

   Öncelikli olarak zorunlu ortak derslerinizi seçmeniz gerekir. Ortak dersleriniz varken seçmeli ders seçmenize sistem müsaade etmez.

 2. blank
  Furkan Cevapla

  Merhaba hocam, ben lise son sınıfta açık liseye geçiş yaptım. Kredim 228. Ders seçerken sadece ortak olanları seçtim sanırım ortak olanlar aynı zamanda zorunlu olanlar oluyor. Ancak yine de içimde bir kuşku var seçmeli ders seçmedim diye. Rica etsem ders seçimimi nasıl yapmam gerektiğini bilginiz dahilinde açıklar mısınız? Teşekkürler.

  • blank
   admin Cevapla

   Ulaşamanız gereken 192 krediyi toladığınız için sadece kalan zorunlu ortak derslerinizi seçmeniz yaterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.