aöl nedir? açık lise mezuniyet şartları, açık öğretim lisesi sistemi nasıl işler?
Açık Öğretim Lisesi

AÖL – AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ – AÇIK LİSE

aöl öğrenci girişAÖL, açık öğretim lisesi sisteminin kısaltılmış halidir. Eğer siz de açık öğretim liselerine başvurarak lise eğitiminizi dışarıdan tamamlamak istiyorsanız bulunduğunuz il veya ilçelerin Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru tarihleri her sene Ağustos ve Eylül tarihlerinde belli zaman aralıklarında gerçekleştirilmektedir. Kesin başvuru tarihleri ise Milli Eğitim tarafından sonradan açıklanmaktadır. Güncel kayıt, kayıt yenileme ve sınav tarihlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AÖL okuluna başvuru yapan kişilerin liseyi 4 senede bitirmesi gerektiği düşünülmektedir. 2009-2010 eğitim yılına kadar aslında sadece 4 sene süren eğitim artık sistem değişikliğine gittiği için daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Yeni sistemde normalde Aralık  ve Mart aylarında yapılan sınavlara ek olarak Temmuz sınavları da eklenmiştir. Eklenen bu sınavlar ile normalde 4 senede bitecek olan açık lise hayatı 2,5 sene gibi bir sürede de bitirilebilmektedir. Ancak Temmuz ayındaki sınavlara sadece 17 yaş üzerindeki öğrencilerin katılabildiğini belirtmekte fayda var.

AÖL AÇIK LİSE AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ OKULUNDA KREDİLİ SİSTEMİ UYGULAMASI VARDIR

Açık öğretim lisesinde sınıf kavramı değil dönem kavramı vardır. Dönem kavramı demek neyi ifade eder açıklayacak olursak; kredili sistemle eğitimler verildiği için dersler bu kredilere göre seçilir. Seçilen derslerden sınava girilir. Mezun olunabilmesi için belli bir krediye ulaşmak gerekmektedir. Bu krediler tamamlanarak başarılı bir şekilde sınavlarından geçildiğinde lise diploması edinilmiş olur. AÖL okulunda Senede 3 sınav yapılır. Bunlar da az önce belirttiğimiz gibi Aralık, Mart ve Temmuz aylarında gerçekleştirilir.

2010-2011 senesinde alan uygulamasının liselerde kalkmasıyla açık lisede de alan seçimi kalkmış oldu. Hiç lise okumamış birisi alan seçimi yapmadan kredi seçimlerini gerçekleştirecek. Ancak örneğin lise 2. sınıfında alan seçimi yaptıktan sonra okulunu bırakmak zorunda kalmış ve açık lise okuluna  başvuran birisi var ise onun içinde alansız eğitim uygulaması geçerli olacak, derslerini de alansız seçimine göre almak durumunda kalacaktır. Alansız okuyacak kişiler arasında lise 1. sınıfında tasdikname alanlar da bulunmaktadır.

Eğer açık liseden mezun olmak istiyorsanız tamamladığınız toplam dönemin 8 ve üzeri olması gerekiyor. Ayrıca aldığınız kredinin de 192 ve üzeri olması gerekiyor. Sınavlarda 20 soru sorulmaktadır. Bu sorulardan en az 9 doğru soru yaptığınızda  45 geçer not alarak dersi geçmiş ve kredisini almış okursunuz.

Açık Lisede okutulan ders kitaplarında sorumlu olduğumuz konuları buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Aöl sınavlarında çıkmış sınav sorularına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Seçmeli derslerden sorumlu olduğumuz konulara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.