Açık Lise Yeni Kayıt aöl yeni kayıt
Açık Öğretim Lisesi

AÖL Yeni Kayıt – Açık Lise Yeni Kayıt

AÖL Yeni Kayıt – Açık Lise Yeni Kayıt İşlemleri

Açık Lise yeni kayıt yaptırmak için öncelikle ilk kayıt sınav ücretini belli bankalara yatırmanız gerekiyor. AÖL yeni kayıt işlemleri senede 2 kez yapılmaktadır. Bu bankalar T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası olarak belirlenmiştir. Çok kolay bir şekilde ATM aracılığı ile ücretleri yatırabilirsiniz. Yeni kayıt ücreti her sene değişmektedir. 2018 senesindeki ilk kayıt sınav bedelinin 30 TL olmasından yola çıkarak, 2019 senesinde de aynı civarda olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliğine de bunun altıda biri gibi bir miktar yatırılması gerekmektedir. Dekontların mutlak suretle saklanması gerekmektedir. Dileyenler internet bankacılığını kullanarak – https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile yeni kayıt ve kayıt yenileme ödemelerini gerçekleştirebilirler. Halk Eğitim Merkezlerine yapılan ödemelerden sonra da makbuzların saklanması tavsiye edilir.

AÖL yeni kayıt yapmak isteyenler için iki farklı yol vardır. İlk olarak MEb tarafından düzenlenmiş olan internet sitesine girerek hangi bankanın kartını kullanıyorsanız o bankanın kartı ile ödemenizi yaparak kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Ödeme alınırken bir de telefon numarasının girilmesi istenir. Bu telefon numarası mümkünse kaydı yaptıran kişinin olursa herhangi bir sıkıntıda daha hızlı çözüme ulaşılması sağlanabilir. Ayrıca verilen telefon numarasının kullanılan ve doğru bir telefon numarası olması şartı da aranmaktadır.

AÖL yeni kayıt işlemlerini İnternet aracılığı ile kaydınızı yaptırmak istemiyorsanız belirtmiş olduğumuz anlaşmalı bankaların ATM’lerini kullanarak tahsilat işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ATM üzerinden yatıracağınız için bankanın içine girip sıra beklemek zorunda kalmayacaksınız. Ancak işlemlerinizi yaparken yanlış bir kayıt girdisine para yatırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

AÖL Yeni Kayıt Ücretinin ATM Üzerinden Yatırılması

ATM üzerinden yaptığınız ödemelerde yatıracağınız ücret için gireceğiniz seçenek “Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Bedeli” ibaresi altına olmalıdır. Diyelim ki bankamatiğe gittiniz ve yaptığınız her işlem adımından emin olmak istiyorsunuz. Aşağıda belirtmiş olduğumuz aşamaları inceleyebilirsiniz;

İlk olarak “Giriş” tuşuna basın, dil seçenekleri arasından “Türkçe” olanı seçin.

Gelen ana sayfa üzerinde “Ödeme İşlemleri” ne tuşlayarak ilerlediğinizde “Eğitim Ödemeleri”ni seçmeniz gerekecek. Bu ödemeler içerisinde “MEB ödemeleri”ni tercih etmelisiniz.

Bir sonraki aşamada “Açık Öğretim Lisesi Sınav Bedeli” seçeneğini işaretleyerek TC numaranızı girmeniz gerekiyor. Giriş tuşuna basıp paranızı düzgünce bankamatiğe yerleştirmek üzere hazırlayın ve ödeme işlemini gerçekleştirin. Ekranda görünen bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra işleminizi onaylayarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Makbuzunuzu alıp işlemleriniz tamamlanana kadar bankamatik başından ayrılmamanız tavsiye edilir.

Açık Öğretim Lisesi güncel yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AÖL kayıt yenileme yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.