Açık Lise Otomatik Kayıt Yenileme nasıl yapılır?
AÖL Genel Bilgiler

Açık Lise Otomatik Kayıt Yenileme

Kayıt yenileme ücretini ödeyenlerin Açık Lise Otomatik Kayıt Yenileme işlemleri otomatik yapılacaktır. Bilindiği üzere Açık Öğretim lisesi okulunda yılda iki kez yeni kayıt yılda 3 kez kayıt yenileme işlemi yapılmaktadır. Önceki yıllarda kayıt yenileme ücretini ödeyenler, ödeme makbuzunu AÖL irtibat bürolarına ibraz ederek kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekiyordu. 2017 yılı itibariyle bu işlem otomatik olarak yapılmaya başlandı.

Açık Lise Otomatik Kayıt Yenileme İşlemi

Açık Öğretim Lisesine devam edip üst üste iki kez kaydını yenilemeyen öğrenciler Açık Lise Sistemi üzerinde “Silik Öğrenci” olarak, bir kez kaydını yenilemeyen öğrenciler “Donuk Öğrenci” olarak görünmektedir. Açık Öğretim Lisesi okulunda Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerden kayıt yenileme sınav bedelini Ziraat, Halk ve Vakıflar bankasına yada internet üzerinden yatırmış öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bu öğrenciler daha önce yaptıkları gibi kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine gitmelerine gerek yoktur.

Otomatik kayıt yenileme işlemi her gün AÖL Müdürlüğü tarafından mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Özetle öğrencinin kaydı en geç 1 gün sonra aktif olacaktır. Aktif olan öğrenciler sistemden derslerini seçebilir ve seçtiği derslerin kitaplarını Halk Eğitim Merkezlerinden alabilirler.

Açık Lise Kayıt Yenileme Ücretinden Muaf Olanlar

Mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb. gibi olanlar sınav ücreti ödememektedir. Açık Lise Sınav Ücreti muafiyeti olanların kayıt yenileme ücreti ödemeden durumlarını belgeleyen evrakla, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek öğrencilik durumunu “Aktif” yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini onaylatmaları gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemi tamamlanan öğrencilerin  öğrenci numarası ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapıp ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve eğer sınav adresinde bir değişiklik varsa bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Öğrenciler sınav giriş yerlerini sınava 1 hafta kala öğrenci sayfasından görebilirler. Açık Lise Öğrenci sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Açık Lise ders seçimiyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ile ilgili ayrıntılı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.