AÖL Kayıt Yenileme - Açık Lise Kayıt Yenileme
Açık Öğretim Lisesi

AÖL Kayıt Yenileme – Açık Lise Kayıt Yenileme

AÖL Kayıt Yenileme – Açık Lise Kayıt Yenileme

Açık Lise Kayıt Yenileme işlemleri senede 3 kez yapılmaktadır. Açık lisede okuyan bir öğrenciyseniz her dönem sınavı için ayrı kayıt yapmanız yani AÖL kayıt yenileme yapmanız gerekir. Eğer bir kere kaydınızı yenilemezseniz sistemde AÖL donuk öğrenci olarak gözükürsünüz. 2 dönem üst üste kayıt yenilemediğiniz takdirde sistemde AÖL silik öğrenci olarak kaydınız çıkar. Kayıtlar yenilenmezse bu öğrencilerin ders seçme veya sınavlara girme hakkı yoktur. Kayıt yenileme için AÖL web sitesinin iş takviminde kayıt yenileme günleri açıklanır. Bu tarih aralıklarında bankaya ücret yatırılıp kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir. Kayıt işlemini yenilemek için ikamet edilen semtte görevli olarak belirlenen düz liseye başvurulması gerekmektedir.

Açık liselere ilköğretim veya ortaokul mezunları, lise ve meslek liselerinden ayrılanlar, yurtdışında eğitim görmüş ancak lise eğitimini tamamlayamamış ama denklik belgesine sahip kişiler başvurabilmektedir. Mesleki açık öğretim lisesinden okuyanlar açık öğretim liselerine kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapabilmektedir. Ancak bunlar 1. Ve 2. Dönem ilk kayıtlarda ve 1. ,2. .,3. Dönemlerde kayıt yenileme dönemlerinde yapılabilmektedir. Eğer açık öğretim lisesinden mesleki açık öğretime geçilmek istenirse 1. Dönemin ilk kayıt tarihinde işlem yapılmalıdır.

Açık öğretim lisesine yapılacak ilk başvuru ilk kayıt olarak geçer, sonrasında devam eden süreçlerde yapılan kayıtlar Açık Lise kayıt yenileme olarak geçmektedir. Yani aslında bir sene boyunca olan 3 döneme de ayrı ayrı kayıt yaptırmak gerekir. Bu dönemlerin kayıtları birbirinden bağımsızdır. Birinci döneme kayıt yaptırdıysanız ikinci döneme de ayrıca kayıt yaptırmanız gerekir.

Kayıt yaptıran ve AÖL kayıt yenileme yaptıran her öğrenci sınavlara girme hakkına sahip olur. 3. Dönem sınavlarına girebilmek için 17 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Bu kişiler kayıtlarını yenileyerek ders seçimi yapabilirler.

Eğer öğrencinin kaydı silik olarak gözüküyorsa bu öğrenciler TC kimlik numaralarının gözüktüğü bir belge ile başvuruda bulunmalıdırlar. Ayrıca sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırarak en yakın Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Böylece kayıt yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

2003 senesinden sonra hiç kayıt yaptırmamış olan kişilerin kayıt yenilemelerinde sıkıntı çıkabilmektedir. Bu nedenle bu öğrencilerin durumlarını dilekçe olarak ve beraberinde nüfüs cüzdanlarının fotokopisinin olduğu bir sayfayı MEB’in belirlediği faks numarasına faks çekmeleri veya mail atmaları gerekmektedir.

AÖL yeni kayıt yazımız için buraya tıklayınız.

AÖL ders seçme işlemleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Açık Lise Sınav gün ve saatleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.