aöl 2018 3. dönem kayıt yenileme 2018 açık lise 3. dönem kayıt yenileme 2018
AÖL Genel Bilgiler

AÖL 3. Dönem Kayıt Yenileme Tarihi ve Ücreti

AÖL 3. Dönem Kayıt Yenileme tarihini ve Açık Lise kayıt yenileme ücreti ile ilgili ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bilindiği üzere Açık Öğretim Lisesine senede 2 kez yeni kayıt, senede 3 kez ise kayıt yenileme işlemleri yapılmaktadır. Açık Liseye devam eden bir öğrenci mezun olana kadar kaydını yenileyip sınavlara girmek zorundadır. Mezun olmak için 3 şart gerekmektedir. İlk olarak 192 krediye ulaşmanız gerekir. İkinci olarak AÖL okulunda okuduğunuz toplam dönemin en az  8 olması gerekir. Üçüncü şart olarak zorunlu ortak dersinizin kalmaması gerekir. Bu 3 şartı tamamladığınızda mezun olursunuz.

2018 3. dönem kayıt yenileme tarihi uzatıldı. 

AÖL 3. Dönem Kayıt Yenileme 2018 Tarihi ve Ücreti

AÖL 3. dönem kayıt yenileme işlemleri 2018 yılında 07 Mayıs ve 20 Mayıs arasında yapılacaktır. Bu tarihlerde kaydını yenileyemeyenler 21-23 Mayıs 2018 tarihlerinde mazeretlerini kanıtlayan bir belgeyle başvurarak kaydını yenileyebilecek. Bu tarihlerde kaydını yenileyemeyen ve 18 yaşından küçük olanlar 3. dönem sınavına giremeyecekler. Kaydını yenileyen öğrenciler 23 Mayıs tarihine kadar derslerini seçmeleri ve sınava gireceği sınav merkezini  herhangi bir değişiklik varsa değiştirmesi gerekir.

2018 yılının 3. dönemi için Kayıt Yenileme bedeli 35 TL.’dir. Bu ücretin; Halk Bankası, Vakıflar Bankası yada Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden veya ATM’lerinden ya da internet bankacılığı ile T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına 30 TL.’sini ödeyip banka dekontunu alarak muhafaza ediniz. Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme sınav bedeli alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL sınav bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Öğrencilik durumu “Aktif, Donuk veya Silik” olan öğrencilerin kayıt yenileme sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış olanların, kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Sınav Ücreti muafiyeti olanların (mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb.) Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine mutlaka müracaat ederek öğrencilik durumunu sistemden “Aktif” yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Aksi taktirde bu durumda olan öğrenciler sınava giremezler.

Açık Öğretim Lisesi güncel Sınav ve kayıt tarihlerine buraya tıklayarak, AÖL Öğrenci sayfasına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. KPSS başvuru şartları için buraya tıklayınız. AÖL 2. dönem sınavında çıkan soru ve cevaplarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.